Sistemi Test Etme

software_develop

Kullanım safhası da diyebileceğimiz bu bölüm için şöyle bir benzetme yapabiliriz; nasıl ki yeni bir arabada belli bir kilometreden sonra bazı vidaların sıkılma ihtiyacı varsa, bilgi sistemlerinde de yeni sisteme geçişten sonra ince ayar yapılması gerekebilir.

Genellikle bu geçişten sonra işletmenin ihtiyaçlarına göre sistemde birtakım değişiklikler yapılacaktır.

testTest asması üç bölümden oluşabilir.Daha önce Geliştirme Metotlarında bahsettiğimiz  gibi metotlarda yazılım geliştirirken kullanılan aşamalardan bahsedildi. Bu yazılım asmasında fonksiyon testleri yapılabilir. Eğer hata çıkarsa düzeltilmeye çalışılmadı. Yazılım yeniden oluşturulmalıdır.

Serverda testlerimiz vardır. Bazen oluşturulan sistemler  internet ortamına koyulduğu zaman hatalar çıkarabilir. Uyumluluk sorunu gibi. Bunlarda sunuma çıkarmadan önce test etmeli ve yapılan hatalar düzeltilmeli ve uygun duruma getirmeliyiz.

usabiltyYazılım kısmı bittikten sonra, sistem kullanıcı ile buluşur. Bundan önce kullanıcı testleri vardır. Kullanıcı erişimi kolay sağlayabiliyor mu, kullanıcı hataları nelerdir gibi soruları hakkında bilgi toparlanılır. sonrasında bu hatalar en aza indirgenerek sistem tekrar tasarlamaya önem verilir.

 

 

 

Referanslar